Cechy Probiercze

O co chodzi?

W skrócie, Polskie prawo wymaga, aby każdy wyrób z metalu szlachetnego był oznaczony imiennikiem i cechą. Cecha jest wybijana przez Urząd i jest potwierdzeniem, że produkt faktycznie jest tej próby, którą deklaruje sprzedawca. Imiennik to coś, po czym poznaje się producenta. Każdy wytwórca biżuterii w Polsce musi posiadać swój własny unikalny i zarejestrowany imiennik.

Próby metali

Praca z czystymi metalami szlachetnymi nie jest prosta, dlatego już dawno temu ktoś wpadł na pomysł, żeby tworzyć stopy o różnych właściwościach. Zawartość czystego kruszcu w stopie to właśnie próba. Na przykład srebro próby 925 ma w sobie tylko 92,5% srebra! Dlaczego nie sprzedajemy Wam czystego srebra? Bo jest to bardzo miękki metal i nie dość, że ciężej się je obrabia, to utrzymanie go w dobrym stanie było by męczarnią. Ze złotem jest lepiej bo najwyższą konsumencka próbą jest 999.

Co znajdę na swoim sygnecie/naszyjniku?

Jeśli produkt jest ze srebra i waży mniej niż 5g lub ze złota i waży mniej niż 1g to wystarczy na nim sam imiennik. Na naszych produktach najczęściej znajdziecie znak [HS.], produkty z takim imiennikiem są produkowane przez nas.

Nasz znak imienny

Znak imienny nr. 12494

W naszej ofercie znajdziecie, też biżuterię wykonaną na nasze zlecenie przez inne firmy, dlatego nie martwcie się jeśli imiennik będzie się różnił.

Cechy probiercze

Jeśli produkt jest cięższy, znajdzie się na nim również cech. Jest to znak graficzny, ustalony przez prawo probiercze. Jest przybijany w urzędzie i musi być zgodny z poniższą tabelą.

Polskie cechy

Ta mała literka na cechu oznacza jaki urząd go wybił. Nasza siedziba mieści się w Bydgoszczy, dlatego najczęściej na produktach Depth znajdziecie tam B. (tych powyżej 5g)

Zakończenie

Cały ten opis powstał, bo w internecie ciężko znaleźć informacje w przystępnej formie. Sprzedaż biżuterii niesie za sobą wiele obowiązków. Nie dajcie się naciąć i zawsze sprawdzajcie, czy sprzedawca spełnia wszystkie warunki, bo może się okazać, że zamiast srebrnego łańcuszka dostaniecie kawałek aluminium.

A gdybyście mieli jeszcze jakieś pytania, postaramy się pomóc. Piszcie na FB albo maila ;)

Miłych Zakupów
Ekipa Depth

Więcej informacji

  1. Okręgowy Urząd Probierczy w Warszawie
  2. Aktualne Cechy Polskie
  3. Wykaz obowiązujących aktów prawnych z dziedziny probiernictwa

Tekst jest objęty prawami autorskimi i nie może być udostępniany poza stroną kupdepth.pl bez pisemnej zgody autora

KupDepth.pl © 2018

Developed by Heseya